13. 2. 2018

O festivalu

Japonské jaro je festival pořádaný Japonským klubem Olomouc, studentským spolkem pod záštitou Filozofické fakulty Univerzity Palackého a Katedry asijských studií. Jedná se o největší přehlídku japonské kultury v Olomouci.

Letošní Japonské jaro se nese v duchu tématu „Země prchavé krásy“ a to, že se jedná již o jubilejní 15. ročník, mu na kráse rozhodně neubírá, ba právě naopak. Na programu je mnoho přednášek zaměřených na různá „krásná“ umění – konkrétně na divadlo, architekturu, literaturu a film, a nemálo tematických workshopů. Můžete si vyzkoušet, jak se oblékají dechberoucí kimona, dozvědět se něco o okázalém divadle takarazuka, o nenápadné kráse a eleganci šermu čanbara, nechat si na jazyku rozplynout lahodné suši nebo si třeba nechat rozmetat ideály o českých překladech pokladů studia Ghibli.

Již druhý rok po sobě rovněž festival návštěvníkům nabídne možnost účasti na premiérovém promítání, a to hned čtyřikrát a ve dvou městech. Všechny snímky spojuje téma pomíjivosti všeho, co je byť jen trochu krásné – ať je to sláva superhrdiny, domov či samotný život. Vrcholem a rovněž zakončením festivalu bude promítání kriticky oceňovaného snímku Noise, jehož ústředním motivem je právě prchavost lidských životů.


Minulé ročníky:

Japonské jaro 2018